Screenshot

DooM Open 2010

Účastníci prosincové DooM Open 2010, chybí Bubuss se synem...

Zdaemon - jak jej hrát přes internet

[ Kelvin ] [ 12.06.2004 ]
Zájem o hru Doom ani po jedenácti letech její existence neutuchá. Existuje spousta lidí co by si jí rádi zahráli přes internet. Ať už ze zvědavosti, potřebě se odreagovat, poznat nové lidi či určité nostalgie. Mnoho lidí si myslí, že instalace a rozjetí hry je komplikované, vyžaduje zdlouhavou registraci, a tak to často ani nezkusí. Pro tyto lidi vznikl tento návod. Doufám, že i ostřílení hráči v něm najdou něco zajímavého. Text je trochu delší. Chci aby to podle tohoto návodu dokázal spustit úplně každý.

Zdaemon je port (nadstavba) hry Doom. Umožní vám hrát s hráči z celého světa aniž budete muset opustit svůj pokoj či místo odkud přistupujete na internet. Tento port je postaven na starším portu Zdoom a jeho vznik sahá do roku 2000. Síť Zdaemonu se skládá z několika propojených serverů rozmístěných po světě. Dalšími součástmi jsou klientské stanice (ten kdo se připojí k síti), webové stránky Zdaemonu a několik IRC kanálů (chatovací kanály). Více informací se dozvíte na oficiálních stránkách.

Potřeby ke hře:

Asi nepřekvapím, když řeknu že potřebujete počítač a připojení k internetu. Zdaemon je na hardware poněkud náročnější než klasický Doom. Jako nejnižší sestavu se kterou se dá mluvit o hře a ne o tahové strategii bych odhadl: procesor 200MHz, 32MB RAM, slušnější grafická karta. I na silnějších počítačích se může hra "kousat". Věnuji se tomu ke konci článku v možných problémech. Čím kvalitnější připojení k internetu tím lépe. Doom je hra o rychlosti. Je tedy velice důležité jaká časová prodleva je mezi vaší reakcí a tím než se tato reakce dostane přes dráty k serveru. Tato prodleva se udává v milisekundách (tisíciny sekundy) a říká se jí ping. Samozřejmě čím menší ping, tím lépe. Na vytáčeném připojení (dial up) je ping 100 až 200. To znamená zpoždění 0,1 až 0,2 sekundy. Zdá se to jako okamžik, ale s pomalou dvouhlavňovou brokovnicí se skoro nedá slušně "pracovat". Na lepších připojeních (ISDN, ADSL, kabelovka, pevná linka atd.) je ping nižší. Na nejbližším Zdaemon serveru - L@PU (Německo) se dá z ČR dosáhnout cca pingu 30. Tento návod je cílen na uživatele operačního systému Windows. Existuje však i port Zdaemonu pro systém Linux. Linuxáci jsou většinou více počítačově zběhlí a tak snad bude stačit jen odkaz na port pro linux.

Instalace

Potřebujete dvě věci. Hru doom2 a Zlauncher (klient sítě Zdaemon). Doom2 musí být verze 1.9. Pokud si nejste jisti jakou verzi máte stáhněte si dooma2 zde (6,5 MB). Jedná se o zabalený soubor. Dá se rozbalit programem Winzip. Pokud by soubor nešel stáhnout tak nabízím další dva odkazy na totéž: doom2 (z doomsite) nebo zde: doom2 (od Alienů). Můžete zkusit nainstalovat si Zlauncher bez hry Doom. Při spuštění si myslím dokáže sám přes internet najít soubor doom2.wad, který jediný ze hry Doom potřebuje. Moc bych na to ale nesázel.

Zlauncher stáhnete z oficiální stránky Zdaemonu. Máte dvě možnosti:

1) Stáhnout instalační soubor. V tomto případě stačí jen kliknout na tento odkaz. Měla by se objevit upozorňující zpráva, že soubor může být nebezpečný. Klikněte na "otevřít". Po stažení souboru (záleží na kvalitě vašeho připojení) se spustí instalace. Skládá se jen z jedné obrazovky, kde se ptá kam se má Zlauncher nainstalovat. Doporučuji nainstalovat do stejné složky s hrou Doom. Není to sice podmínkou, ale já to preferuji z důvodu o kterém se zmíním dále v návodu. Na ploše Windows se vytvoří zástupce se jménem ZDaemon Game Launcher.

2) Stáhnout zabalený zip soubor. Tuto volbu preferuji. Stáhnete zip soubor, rozbalíte do složky s doomem a je hotovo. Doporučuji především, když na počítači nemáte právo cokoli instalovat nebo nechcete aby o tom někdo věděl ;) Především ve škole a na pracovišti. Ikonku na ploše ke hře nepotřebujete.

Nyní jste softwarově vybaveni pro samotnou hru. Spusťte soubor "Zlauncher.exe". Jako první vás uvítá okno "Zdaemon Terms of Use" neboli česky podmínky použití Zdaemona. Zajímavý to text ovšem nepovažuji za důležité zde vystavovat snímek okna. V okně klikněte na tlačítko I Agree (souhlasím). Pokud by jste prahli po informacích v textu obsažených tak zde je odkaz.

Na další obrazovce už je logovací formulář. Zde si založíte svojí identitu, svou přezdívku,, pod kterou vás uvidí ostatní hráči ve hře. Aby se za vás někdo nemohl vydávat, máte své heslo. Vymýšlejte ho tak aby nebylo snadno uhodnutelné a pokud možno si ho zapamatujte. Jste zde poprvé takže klikněte na tlačítko "New Account" (nový účet). Až se budete přihlašovat příště, tak už budete klikat na "Login" (možné problémy řeším na konci článku).

Nabídne vám, že sám prohledá váš disk a najde si doom2.wad. Preferuji vlastní výběr takže tlačítko "NO". V dalším okně se vás Zlauncher ptá, kde máte uložený soubor doom2.wad a jiné WADY (soubory levelů). tlačítkem "Add" přidáte cestu. Zadejte složku kde máte hru Doom. Pokud zadáte špatnou složku tak jí odstraníte Tlačítkem "Remove". Máte-li složku nastavenou, klikněte na Done. Nevím co dělá "Auto". Asi nastaví automaticky jako WAD složku tu ve které je sám. Okno jsem trochu zmenšoval, takže ať vás nezaskočí, že vypadá trochu jinak.

Nyní se konečně otevře "Zdaemon Game Browser". Je hezky vidět na třetím obrázku. Při vašem prvním příchodu je prázdný. Nevím proč. Je to dost matoucí pro nové hráče, ale je to tak. Klikněte na třetí ikonku zleva (oranžové balonky) a uvidíte ten šrumec. Zlauncher začne vyhledávat servery, zjišťovat jejich dostupnost, počet hráčů na nich a další info. Chvilku to trvá. Výsledek je ale impozantní. Otevře se spousta serverů na kterých můžete hrát.

Popis okna: ikonky zleva - 1) odpojení se od serveru, 2)zaktualizuje se stav myší vybraného serveru. 3)zaktualizuje se stav všech serverů 4) WAD directory setup. 5) ukáže všechny hráče připojené k Zdaemonu za poslední hodinu. 5) není důležité, 6) není důležité.

Server name - jméno serveru, players - hráči (přítomní/maximum), Game - doom2 nebo doom1, Type - (rozeberu dále), IWAD - potřebný hlavní WAD (doom2.wad), Pwads - potřebný přídavný WAD(rozeberu dále), map - číslo mapy, ping - v odstavci "potřeby ke hře". Net Adress - ip adresa serveru a přístupový port, Country - stát kde je umístěn server. Dole vidíte počet hrajících hráčů, serverů a aktivních botů.

Možnosti hry

Můžete hrát 4 módy/type.
DM - klasický deathmatch. Jeden na jednoho nebo maso (více hráčů ve hře).
Teamplay - Hráči jsou rozděleni do dvou či více týmů.
Cooperative - společné procházení levelů a střílení potvor.
CTF - Hráči jsou rozděleni na dva týmy. Každý tým má základnu a na ní vlajku. Snaží se ukrást nepřátelskou a chránit svojí.

Jak si vybrat server? Zkráceně podle lidí, módu a pingu. Kde nikdo není nemá cenu čekat. Výjimkou jsou mapy "1 on 1" na L@PU. Samozřejmě je nejlepší hrát na serverech kde je nižší ping. Já hraji prakticky jen na L@PU. Asi nejvyšší pingy mají australské servery. Kolem 400!.

Prakticky všechny mapy co se na Zdoomu hrajou jsou v PWADech. Znamená to, že nejsou v souboru doom2.wad. Musí se tedy někde stáhnout. Zlauncher to řeší elegantně. Po poklepání na server kde se hraje mapa, kterou nemáte, vám nabídne její stažení. Potom sám prohledá různé servery, mapu stáhne, rozbalí a spustí. Některé WADy jsou dost veliké (MB) a na slabších připojeních může stahování trvat déle. Při příštím hraní téže mapy už se samozřejmě nic stahovat nebude. Je samozřejmě možné si potřebný wad stáhnout svépomocí z internetu nebo ho mít již připraven.

Konfigurace

Nyní to stěžejní - hra. Po poklepání na nějaký server a případném stažení příslušného WADu se otevře hra. Ocitnete se v neznámém levelu, kolem běhají jiní hráči a zběsile po sobě střílí. Co dělat? Nejdříve si zkonfigurujte ovládání: Zmáčkněte ESC a dostanete se do hlavního menu. Zde zvolte "options" a pod options zvolte "customize controls". Tam si nastavte ovládání jak vám vyhovuje. Nezapomeňte na sensitivitu krysy pod "mouse options". Pod volbou "Video modes" si nastavte rozlišení monitoru.Nepřehánějte. Jako rozumnou vidím hodnotu 800x600. Pokud máte hodně silný počítač klidně jděte výše.dále se zde nastavuje zda chcete celoobrazovkový režim nebo jen aplikaci do okna. Doporučuji celoobrazovkový. Možné problémy s rozlišením řeším na konci návodu. V menu "Player setup si nastavte barvu. Jméno již bude vyplněno podle vaší přezdívky z přihlašování. Jo, nemá cenu dávat "new game". To je na singleplayer ;).

Hraní

Tak a je hotovo. Tedy pokud nenastaly nějaké problémy. Můžete se pustit do hraní. Aktuální fragstav jsou vidět po zmáčknutí klávesy (¨'\). Je to taková ta jak všude vadí. Buď je nad enterem nebo vlevo od backspace nebo parazituje na pravém shiftu. Fragstav je vidět i po každé když vás zabijí. Hra obsahuje i chat. Zmáčknete klávesu T a můžete psát. Neobtěžujte ostatní přílíšným spamem.

Pokud jste dooma ještě nikdy nehráli, asi pro vás nebude ideální hned se vrhnout do hry mezi ostřílené hráče. Zkuste si tedy nejprve singleplayer neboli hraní proti potvorám. Na to nepotřebujete žádné připojení k internetu. Stačí když spustíte Zdaemon.exe. Pokud zde nastavíte ovládání, rozlišení atd. nastaví se to i v Zlauncheru. Soubor Zdaemon musí být společně se Zlauncher v jedné složce s doomem.

Přeji hodně fragů a veselou hru. Jak máte hrát vám vážně radit nebudu. To bych byl proti sobě.

Možné problémy

Zlauncher se nedá nainstalovat podle první možnosti

  • Pravděpodobně nemáte na daném počítači oprávnění instalovat software. Použijte druhou možnost (zip soubor)

Není možné se zalogovat (Unable to establish a connection).

  • Příčin může být více. 1) Někdo zestřelil hlaví server Zlauncheru (nepravděpodobné), 2) nejde vám internet, 3) Můžete být přísným firewallem či proxy serverem. Pokud máte nad firewallem moc, zkuste ho vypnout. Zlauncher potřebuje mít volné porty. Třeba na kolejích ZČU si neškrtnete :(.

Po spuštění zdaemona nefunguje klávesnice kromě pár funkčních kláves.

  • Mě se to stávalo. Prostě při spouštění Zdaemona vydržte chvíli v klidu a nesahejte na klávesnici. Potom se mi to nestávalo ;).

V zdoomu při fullscreenu bliká horní polovina obrazovky.

  • Viděl jsem to už na pěti PC s winXP. Neblbne to pokud nastavíte rozlišení 512x384. Neptejte se mě na to proč to dělá. Nevím ani proč to zrovna při tomhle exotickém rozlišení nedělá. Fullscreen nastavíte přes options/set video mode / fullscreen - on. Pod tím jsou ta rozlišení.

Hra se kouše jak zablešenej pes.

  • Ping - malé cizí slůvko, a tak dokáže někdy naštvat. Zkuste zavřít všechny ostatní aplikace, antiviry, přerušit stahování. S modemem se stejne pod 100 nedostanete :(
  • Existuje i pojem lag. Náhlé i pár sekund trvající seknutí serveru. Jednu chvíli běžíte po chodbě a najednou blik, vše ztuhne, a najednou jste mrtvý úplně v jiné chodbě. Bohudík nejsou příliš časté (jak u koho!).
  • Máte pomalý počítač. Prostě chudinka nezvládne vykreslovat tolik věcí najednou a nestíhá. Zkuste zavřít většinu rezidentních programů - užírají prostředky. Nastavte si v nižší rozlišení a zrušte zobrazování detailů (display options).
  • Obrovské problémy slabším počítačům dělají textury výstřelů, které zůstávají na stěnách. Po několika minutách se kupí na sebe, nemizí a tak si dělají obrovské výpočetní nároky. Existuje však příkaz, který je ruší a nezobrazují se. Zadává se do konzole hry. Konzole se spouští máčknutím tlačítka ~°; (pod ESC). Potom do ní jen napište cl_maxdecals 0 potom cl_rockettrails 0.

Při hře to napíše Connection interrupted a vytuhne to.

  • Někde se asi stala chyba. Buď na straně serveru nebo u tebe (dnešní školní profylaxe mi to udělala šestkrát). Zavři Zdaemona (zlauncher můžeš nechat puštěný) a k serveru se zkus připojit znova. Někdy ten server při pádu zmizí. Potom máš smůlu a musíš k jinému serveru.

Myslím si, že instalace a rozjetí hry je komplikované, vyžaduje zdlouhavou registraci. Asi to ani nezkusm.

  • Tak tohle ne. Tady máš ten nejpodrobnější návod co na to kdo kdy byl ochotný zplodit a ono to jako nestojí ani za přečtení. Škoda. Bych si tě povodil brokárnou jak lamu vikuňu.

Závěrem

Přidávám pár screenshotů ze hry ať víte do čeho jdete.Odkazy: