Screenshot

DooM Open 2010

Účastníci prosincové DooM Open 2010, chybí Bubuss se synem...

Návod jak se připojit na IRC #doom.cz

[ Twister ] [ 03.03.2006 ]

Aktualizováno 15.04.2010

Základní pojmy

Na internetu je spousta návodů jak se dostat na IRC, ale pro potřeby idoomu bude lepší mít i svůj vlastní. Na začátek jen drobný přehled důležitých pojmů.

IRC - Internet Relay Chat je virtuální místo, kde mezi sebou můžou komunikovat lidé z celého světa.

IRC síť - Skupina serverů poskytující služby IRC ostatním uživatelům. Můžete se připojit na několik desítek síťí (IRCnet, QuakeNet, EFnet atd.) Pro tento návod počítáme s připojením na český server IRCnetu.

IRC channel - kanál; místnost, do které můžete v rámci připojení na IRC server vstoupit. Pro tento návod to bude kanál #doom.cz


1. IRC přes web

Existuje několik možností jak se do kanálu #doom.cz dostat. Tou první a nejjednoduší je určitě použití webového rozhraní, které poskytuje server [Liquid DooM]. Po kliknutí na https://liquiddoom.net/doom/irc pak stačí jen zadat svoji přezdívku libovolné nastevní pozadí či kódování a kliknout na log me in.

 

2. mIRC

Složitější, za to však příjemnější (a troufám si říci nejpříjemnější) formou komunikace po IRC je použití speciálního klienta jež nese název mIRC. Velkou výhodou pro začinající uživatele bude určitě přítomnost češťiny. Aktuální českou verzi 6.35 stáhněte odsud. Po instalaci je potřeba klienta nastavit, protože z jediného českého serveru, který je v nabídce (IRCnet: EU, CZ Prague) se na #doom.cz nedostanete:/

První položka se týká osobních údajů, důležitá je hlavně přezdívka. Jméno a email nemusíte vyplňovat podle pravdy. Dále je třeba nastavit síť, ke které se chcete připojit. Nyní tedy přijde na řadu již zmiňovaný IRCnet. V položce serverů kliknete na Přidat a vyplňujete:

  • Popis: IRCnet: EU, CZ, irc.gts.cz
  • IRC Server: irc.gts.cz
  • Porty: 6667
nebo:
  • Popis: IRCnet: EU, CZ, irc.upc.cz
  • IRC Server: irc.upc.cz
  • Porty: 6667

Po připojení na server pak stačí zvolit channel, do kterého chcete vstoupit, kliknete na Přidat kanál a vyplníte název #doom.cz. Zde je ještě dobré zaškrtnout políčko Přijít při připojení, což vás bude při dalším spuštění IRCnetu automaticky připojovat do kanálu #doom.cz.

Na mIRC existují stovky pluginů a skriptů od přehrávačů MP3, RSS čteček či tzv. GameTools. Samozřejmě je možné měnit i vzhled, jako u ostatních podobných programů. Na následujících 2 obrázcích je vidět defaultní a vlastní nastavení mIRCu.

 

3. Miranda

Pokud používaté mirandu (download zde), přejděte do Možnosti/Sítě/IRC a klikněte na zelený symbol + (přidá nový server), dále nastavte stejné parametry jako v mIRCu. Určitě si nezapomeňte nastavit automatické připojování do channelu #doom.cz, to nastavíte v položce Extra. Vyberete síť IRCnet a do dalšího řádku vložíte /join #doom.cz. Nyní po každém spuštění irc přes mirandu se dostane i do našeho channelu.


 

4. ZDaemon Launcher

Speciální launcher pro hraní Zdaemona má své vlastní IRC, které vás automaticky připojuje na hlavní kanál #zdplayers. I zde je však možnost dostat se na IRCnet a kanál #doom.cz. Stačí kliknout na New server connection, do položky Server vepsat: irc.gts.cz a do kanálu #doom.cz. Bohužel zde není možné nastavit automatické připojování na kanál.

Na irc se dá dostat i přes další prográmky, jako je např. xchat nebo přes rozšíření ChatZilla určené pro prihlížec Firefox (bohužel zde není mezi podporovanýmy servery IRCnet). Dotazy týkající se článku smeřujte do tohoto fóra.